HİZMETLERİMİZ

  1. Anasayfa
  2. Ekim Sonrası Bakım

EKİM SONRASI BAKIM

SAÇ EKİM İŞLEMİNİN ÖNCESİ VE SONRASI


FUE YÖNTEMİ(Foliküler Ünite Ekstraksiyonu)


Sizin için hazırlanan bu kılavuzda ekim işleminin öncesi ve sonrasında neler yapmanız gerektiğinin yanı sıra sağlıklı sonuç alabilmeniz için kaçınmnız gereken noktaları bulacaksınız.Bu operasyondaki amaç kişinin yüz yapısına ve doğal görüntüsüne uygun saç ekimi yapmaktır.


SAÇ EKİMİ UYGULAMASI ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


-Saç ekimi işleminden bir kaç gün önce alkol,uyuşturucu v.b. Maddeler alınmaması gerekmektedir.


-1 Hafta önceden kan sulandırıcı(Asprin vb.) ilaçlar kullanmayınız.


-Saç ekimi işlemine tok olarak geliniz ve üzerinize önden açılabilen gömlek türü giysiler giyiniz.


-İşlem öncesi saçlarınız temiz olmalıdır Düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa yanınızda getiriniz.


Not :Saç ekimi işlemi lokal anestezi altında yapılır.İşlem esnasında t.v izleyebilir müzik dinleyebilirsiniz.Aynı gün taburcu olabilirsiniz.


SAÇ EKİMİ UYGULAMASI SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


-İşlemden sonra 3. günden itibaren saç yıkamanız başlayacaktır.İlk yıkama işleminiz hastanede ekibimiz tarafından yapılacaktır.Diğer sonraki yıkamalarınıza evinizde 15 gün (Kabuklar gidene kadar) kendiniz devam edebilirsiniz.Kabuklar gittikten sonra hastane tarafından önerilen şampuana devam etmeyiniz.


-İşlemin 15. gününden itibaren saçlarınıza daha önceden kullandığınız şampuanla eskisi gibi yıkayabilirsiniz.Bu dönemden sonra saçlarınızda herhangi bir sorun yaşanmaz.Ekilen saçlar yerinden artık çıkmaz.


-İşlemden 15 gün kadar aşırı terlemelerden ve yağmurlardan kaçının.


-İşlemden hemen sonra boyun altından vücut duşu istediğiniz zaman alabilirsiniz ama başınızı kesinlikle ıslatmayınız.(Duş alınan ortam çok sıcak ve buharlı olmasın.)


-Saç ekimi yapılan alan 15 gün boyunca çarpma sürtme ve dış darbelere karşı koruyunuz.


-Operasyondan sonra 5 gün boyunca boyun yastığı (seyahat yastığı) ile sırt üstü uyuyacaksınız.Fakat ilk saç yıkamanıza gelene kadar 2 gün boyunca bu boyun yastığı ile bol bol istirahat edeceksiniz.


-Alın ve göz çevresini 2 gün boyunca her saat başı 10 dk da bir soğuk ve buz uygulaması yapınız.


-İşlemden 1 gün sonra kullanacağınız ilaçlar olacaktır. İlaçlarınızı size önerildiği gibi kullanınız.İşlemden sonra yüzünüzde ödem olmaması için ilk saç yıkamanıza kadar bol sıvı tüketmeniz az tuzlu yiyecekler yemeniz ve bol bol istirahat etmeniz önerilir.


-2-4 hafta içinde köklerin ucundaki saçlar dökülebilir.Bunlar normaldir.3.aydan itibaren ekim yapılan saçlarınız çıkmaya başlar,12-15 ay arasında saçlarınızın tamamı çıkmış olur.


-1.aydan itibaren makasla traş olabilir,3. Aydan itibaren makine ile traş olabilir,6. Aydan itibaren ustura ile traf olabilirsiniz.


-Ekim işleminden sonra 1 ay kadar hamam,deniz,havuz,solaryum,sauna,fitness,güneşlenme ve ağır sporlar yapılmamalıdır.


-3 ay futbol oynamayın topa kafa vurmayın.Bu süreçte başınızı çok sert darbelere karşı koruyunuz.


İLK YIKAMA

Operasyonun üçüncü gününde, saçınızı önce kliniğimizde tıbbi şampuan ve sprey ile yıkamaktayız.


Saç ekiminden sonra kullanmanız için size medikal şampuan ve sprey sağlayacağız.


Saç yıkama kolay 3 adımda yapılabilir:


Losyon, alıcı alana hafifçe uygulanarak (sürtünme olmadan) sürülür ve yaklaşık 45 dakika boyunca açık bırakılır. Bu, nakledilen greftlerin etrafındaki kabukların yumuşatılmasına yardımcı olacaktır. 45 dakika sonra losyon ılık su ile yıkanmalıdır.


Özel tıbbi şampuanı kullanarak, verici ve alıcı bölgelerini yıkayacaksınız. Bunu yapmak için az miktarda şampuanı avucunuza dökün ve şampuanı kafa derisinin üzerine hafifçe sürün. Nakledilen bölgenizi parmaklarınızla çok nazik bie biçimde yıkayın. Ancak lütfen kan dolaşımınızı arttırmak için masaj yaparak donör alanınızı yıkayın. Su basıncının da düşük olduğundan emin olun. Şampuan ve losyonu tamamen arındırmak çok önemlidir


Yıkadıktan sonra, saçlarınızı hafifçe kağıt havlu yardımı ile kurulayın. Kağıt havluları yumuşak olduklarından ve implante edilen greftlere zarar vermediklerinden dolayı önermekteyiz.


Bu üç adım, 15 gün boyunca, yaraları ve kuru kanı gidermek için tekrarlanmalıdır.


14 gün sonra, saçlarınızı normal şekilde yıkayabilirsiniz.